Wednesday, 27 March 2019 11:44

Skaf flere medlemmer til klubben med Beachvolleyens Dag Featured

Written by 
En sjov dag i sandet kan give klubben flere medlemmer En sjov dag i sandet kan give klubben flere medlemmer
Volleyball Klubben Nakskov Rudbjerg fra Lolland er ikke i tvivl - klubben skal være med til Beachvolleyens Dag. Klubben har siden deres indsats ved Volley Week 2018 set et stigende medlemstal, og de håber nu, at Beachvolleyens Dag kan styrke denne fremgang.

Beachvolleyens Dag afholdes d. 1. juni og er en landsdækkende Åbent Hus-dag, hvor alle beachvolley- og volleyballklubber har mulighed for at invitere store og små ud i sandet, samt holde en hyggelig dag for klubbens medlemmer. Og netop muligheden for en uforpligtende og sjov oplevelse med sporten har vist sig at være en fantastisk måde at tiltrække nyde medlemmer for volleyballklubben i Nakskov Rudbjerg.


”Til Volley Week sidste år, mærkede vi tydeligt hvordan aktiviteter som disse har givet klubben et boost. Volley Week medførte en tredobling i vores medlemstal, at vi for første gang i flere år har kunnet starte et ungdomshold op, og at vi nu fået et ungdomshold med lidt over 20 spillere.”, Siger Martin Rasmussen, formand i Volleyball Klubben Nakskov Rudbjerg.

De nye medlemmer fra Volley Week har trukket endnu flere spillere til klubbens andre hold og et nyt damehold etableres i april, for at kunne følge med i medlemsvæksten. I Nakskov Rudbjerg er de derfor ikke i tvivl: ”Vi skal uden tvivl være med til Beachvolleyens Dag. Den slags indsatser virker, og jeg kan kun anbefale andre klubber til også at være med”, opfordrer Martin Rasmussen.

Gode muligheder for både volley- og beachvolleyklubber
Selvom Nakskov Rudbjerg primært er en indendørs volleyballklub, er Beachvolleyens Dag stadig noget de kan bruge aktivt i deres rekruttering. ”Vi tror meget på, at danskerne bliver tiltrukket af beachvolleyspillet. Undersøgelser viser, at danskerne foretrækker at dyrke motion i naturen, og beachvolley tiltrækker måske folk, der ellers ikke ville bevæge sig ind i hallen. Har vi først fanget deres interesse for beachvolley, kan vi måske fastholde dem henover vinteren gennem volleyballspillet, inden sommeren igen byder sig, og man kan gå uden for. Der er derfor ingen grund til at holde sig tilbage fra Beachvolleyens Dag, uanset hvilken type klub man er.”, siger Sebastian Mikelsons, projektleder for Bevæg dig for livet – Volleyball og Beachvolley.


Tilmeld klubben senest d. 7. april.
Tilmelding til Beachvolleyens Dag er gratis og helt simpelt. Online er der for arrangørklubber mulighed for at hente diverse materialer til brug for at afholde et succesfuldt arrangement.

”Vi har prioriteret, at det skal være nemt for klubber at være med. Derfor har vi udarbejdet en række materialer, der er lige til at bruge. På få minutter kan man med klubben som afsender have skrevet Facebook-opslag, pressemeddelelser, nyheder til klubbens hjemmeside, Facebook-begivenhed og meget mere”, siger Sebastian Mikelsons.
Se materialerne her

27 arrangementer er allerede tilmeldt til Beachvolleyens Dag. Sidste chance for at tilmelde klubben er d. 7. april. Tilmeld din klub.
Read 380 times Last modified on Wednesday, 27 March 2019 11:52


Kontakt

Volleyball Danmark
Idrættens Hus
DK-2605 Brøndby
Tlf.: +45 4326 2626
Fax: +45 4363 2410
dvbf@volleyball.dk


Ansvarlig for beachvolleyballområdet
Sekretariatschef
Claus Bøllingtoft

Kontakt vedrørende beachvolleyball
Beachvolleyball administrator
Peter Morsing
tour@beachvolley.dk

Elitechef for beachvolleyball
Martin Olafsen
maol@volleyball.dk

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Her kan du tilmelde dig vores nyhedsbrev, der giver dig mulighed for at holde dig orienteret om, hvad der rører sig i dansk volley. Indholdet spænder bredt, og du har til enhver tid mulighed for, at afmelde dig nyhedsbrevet igen.

  
 

Login for administratorer